BOTULİNUM TOKSİN (BOTOX) TEDAVİSİ

 

Öncelikle bilinmesi gereken önemli bir nokta Botulinum toksin ile dolgu aynı şey değildir. Hatta ikisinin de enjektörle yüze yapılması dışında ortak bir yanları dahi yoktur. Botulinum toksin mimik kaslarını zayıflatarak etki eder. Mimik kasları zayıflayınca mimiklere bağlı kırışıklıklar açılır, düzleşir. Botulinum toksin enjeksiyonları en çok yüzün üst yarısına (alın, iki kaş arası ve göz kenarlarındaki kaz ayağı kırışıklıklarına) etkilidir; çünkü buradaki kırışıklıklar mimik kaslarının kasılması ile oluşur. Botulinum toksin ile mimik kasları zayıflayınca bir nevi ütülenmiş gibi, bu kırışıklıklar düzleşir, açılır. Botulinum toksin enjeksiyonları yaklaşık 6 ayda bir tekrarlanmalıdır. Dolgu maddeleri ise, adı üstünde, kırışıklıkların içine enjekte edilirler ve orayı doldurarak kırışıklığı giderirler. Dudak gibi yerlere, büyütme amacıyla da enjekte edilebilirler (dolgu ile dudak büyütme). Geçici etkisi olan hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri 6-10 ay arasında etki sürelerine sahiptirler. Son zamanlarda gazete haberlerinde botoksun zararlarından bahseden haberler ise aslında kalıcı dolgulardan bahsetmektedirler. Kalıcı dolgular poliakrilamid gibi daha farklı yapıdadırlar ve etkileri kalıcıdır, zamanla erimezler. Yıllar içinde problemlere yol açan dolgu maddeleri bu kalıcı dolgu maddeleridir.

Botulinum toksin enjeksiyonu, uygulandığı kaslarda güçsüzlük veya paraliziye (felç) neden olan güçlü bir toksindir. Oluşturduğu kas felci 3-4 gün içinde ortaya çıkar ve etkisi yaklaşık 4 ay sürer (daha kısa veya uzun da sürebilir). Botox tedavisi kırışıklıkların yok edilmesinde, blepharospasm (gözkapaklarındaki istemsiz kasılmalar) tedavisinde, şaşılığın tedavisinde, avuç içlerinde ve koltukaltlarındaki aşırı terlemenin tedavisinde, tiklerin tedavisinde, boyun kaslarının aşırı kasılmalarının yol açtığı kronik ağrıların tedavisinde, serebral palsi tedavisinde, kronik baş ağrılarının ve migrenin tedavisinde kullanılmıştır. Botulinum toksininin estetik amaçlarla kullanımı nispeten yenidir. Daha önce istemsiz kas kasılmalarını ortadan kaldırmak için kullanılan botulinum toksini, gevşeyen kasların üzerlerindeki ciltteki kırışıklıkların azaldığının görülmesi ile estetik amaçlı olarak da kullanılmaya başlanmıştır. 1995'den beri Türkiye'de de kullanılmaktadır.
Botulinum toksin uygulaması sonrası herhangi bir özel bakım gerekmez. Herhangi bir anestezik madde kullanılmadığından kişi hemen normal yaşantısına dönebilir. Toksinin etkisi 2-3 gün içinde belirginleşir. Bu süre içinde enjeksiyon yerine masaj uygulanmamalı ve 2 gün kadar solaryuma girilmemelidir. Yine uygulama sonrası 2 gün kadar alkol, aspirin ve benzeri ilaçların alınmaması gerekir. Uygulamadan sonra enjeksiyon alanına hafifçe bastırılması, soğuk uygulama yapılması gerekir. Masaj ya da ovalama hareketlerinden kaçınılması ve baş kısmının hafifçe yüksekte tutulması önerilir. Hasta düz yatmamalı, başının arkasına büyükçe bir yastık koyarak hafif oturur gibi yatmalıdır. Enjeksiyon kas içine yapıldığından uygulamanın yapıldığı yerlerde hafif bir morarma oluşabilir. Botulinum toksin uygulaması kalıcı bir yöntem olmayıp 5–9 ayda bir tekrar edilmesi gerekir. Bu süre içinde toksinin felç ettiği kaslar tekrar eski güçlerine kavuşur ve mimiklere bağlı kırışıklıklar tekrar oluşur. Bu süre, kasların aktivitesi ile artıp azalabilir. Ağız çevresi gibi fazla hareketli kısımlarda etki süresi kısa, göz yanlarındaki kaz ayağı çizgileri gibi hareketi nispeten az kısımlarda etki süresi daha uzun olabilmektedir. Botulinum toksini enjeksiyonlarının etkisi geçicidir ve hasta arzu ettiği sürece tekrarlanabilir, dilenirse bırakılabilir. Bir kez botox enjeksiyonu yaptırmış olmanız mutlaka tekrar yaptırmanız gerektiği anlamına gelmemektedir.

Botox Tedavisinin Riskleri:
Eğer enjeksiyon alına yapılmışsa geçici bir göz kapağı düşüklüğü görülebilir. Bu genellikle birkaç hafta sürer. Göz çevresine yapılan enjeksiyonlarda göz kapağında düşüklük, bölgesel hissizlik, çok nadir olarak görme kaybı görülebilir. Vakaların sadece 1–2%'sinde üst gözkapaklarında düşme olduğu bildirilmektedir. Üst gözkapaklarında düşme olursa 2–3 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Botox’un istenilen etkileri gibi istenmeyen yan etkilerinin de geçici olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır.

Ağız çevresi uygulamalarda ise dudak hareketlerinde bozulmaya yol açabilir. Küçük bir grupta ise botox enjeksiyonu sonucu beklendiği gibi başarılı sonuçlar alınamayabilir. Hamilelerde, süt verenlerde ve bazı nörolojik hastalığı olanlarda bu işlem yapılmamalıdır. Böyle bir durum varlığında ya da olasılığında doktorunuza haber vermeniz gerekmektedir.
Botulinum toksininin sistemik bir yan etkisi bulunmamıştır, fakat çok nadiren de olsa -her enjeksiyonda olduğu gibi- toksine karşı bir aşırı duyarlılık reaksiyonu gelişebileceği akılda bulundurulmalıdır. En sık görülen yan etkisi enjeksiyon yerinde görülen yanma hissi, ödem, morarma ve şişliktir. Bunlarda kısa sürede ortadan kaybolur. Bazı hastalar baş ağrısından yakınırlar. Baş ağrısı -olursa- genellikle 2–3 saatte kendiliğinden düzelir.


 

Anasayfa