KAŞ KALDIRMA (Brow lift)

 

Alın ve göz çevresi yaşlanmanın ilk bulgularının ortaya çıktığı bir bölgedir. Bu bölgedeki yapılardaki gevşeklikler kaşlarda düşmeye, göz kapaklarında sarkmaya, alın çizgilerinde derinleşmeye yol açabilir. Kaş kaldırma ya da alın germe ameliyatlarında bu yapılar gerginleştirilir. Alın daha düzgün hale getirilmeye çalışılır. Kaş kaldırma ameliyatları tek başına yapılabileceği gibi, göz kapağı veya yüz germe ameliyatlarıyla birlikte de gerçekleştirilebilir. Son zamanlardaki gelişmelerle kaş kaldırma veya alın germe ameliyatlarında endoskopik yöntemlerde kullanılabilmektedir. Bu tip ameliyatlar yaşlanmayı durdurmazlar, sadece yaşlanmanın bazı etkilerini azaltırlar.


Kaş kaldırma ya da alın germe ameliyatına karar verildiğinde öncelikle muayeneniz gerçekleştirilir. Sizin için gerekli yöntemin detayları anlatılır. Kesi yerleri ve uygulanacak teknik konusunda size bilgi verilir. Ameliyatsız sadece botolinum toksini uygulayarak da kaşları yukarı kaldırmak mümkündür. Yukarıdaki resimde kaşların hemen altına yapılacak tek bir botulinum enjeksiyonu ile kaş kaldırmanın nasıl mümkün olduğu şematize edilmiştir. Daha kalıcı bir sonuç için ise saçların içersisinden yapılacak 4-5 cm lik kesilerden kaşlar yukarı alınmaktadır. (aslında erimeyen dikişlerle yukarı asılmaktadır).

 

 

Cerrahi bir işlem planlanması durumunda uygulamalardan önce 10 gün süreyle kan sulandırıcı etkisi olduğundan, aspirin kullanılmamasında yarar vardır. Ameliyat sedasyonla birlikte lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilebilir. Ameliyat günü kan tahlilleri ve anestezi kontrolünüz yapılır. Ameliyat planı ile ilgili çizimler gerçekleştirilir, ameliyat öncesi ve sonrasını kıyaslamak için resimler çekilir. Ameliyat sırasında planlanan işlemler gerçekleştirildikten sonra genellikle alın bölgesini kavrayan bir sargı ve içeride birikebilecek sızıntıları dışarıda toplamak amacıyla dren uygulanır.
Ameliyattan sonraki ilk günlerde bir gerginlik ve baskı hissi olması doğaldır. Bu dönemde istirahat edilmesi, soğuk tatbiki ve hareketlerin kısıtlanması iyileşmeye yardımcı yöntemlerdir. 3. günden sonra genellikle ödemler ve gerginlik hissi azalmaya başlar. Genellikle işlemin ertesi günü ya da 2. günü başınızdaki sargılar açılır. Saç banyosu yapmanıza izin verilir. Alına nemlendirici bir krem kullanmanız istenir. Eğer ameliyat sırasında alınması gereken dikiş kullanılmışsa, bunlar 7-10 gün içinde alınır.
 

Anasayfa