CİLT SOYMA ve CİLT TEDAVİLERİ  (Dermabrazyon)

 

Kimyasal olarak yada dermabrazyon ile cilt soyma ve diğer cilt tedavileri çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Güneş lekeleri, kırışıklıklar ve pürüzlü pigmentasyonlar bu teknikler tedavi edilebilir. Cilt soyma ve cilt tedavisinde çok farklı yöntem ve uygulama mevcuttur. Kimyasal cilt soyma: peeling; Zımpara ile cilt soyma: dermabrazyon ve lazer ile cilt soyma. Aslında tüm bunların mantığı aynıdır ve kabaca birbirlerine üstünlükleri yoktur. Bazı durumlarda cilt soyma diğer operasyonlarla birlikte kombine edilebilir. Cilt soyma yöntemi cilt gerginleştirmeye alternatif bir yöntem değildir.

Dermabrazyon işlemi özel elektrikli bir motor ucunda dönen çok ince zımparalar ile cildin üst tabakalarının soyulması işlemidir. Bu işlem sırasında ciltte istenilen ölçüde kontrollü bir şekilde derine inilebilir ve yüzey düzensizlikleri tedavi edilebilir. Dermabrazyon ile cilt soyma işlemi çok derin çukurlukları tedavi edemez fakat eski sivilce izleri gibi daha yüzeysel düzensizliklerde oldukça faydalıdır.

Dermabrazyon ile Cilt Soyma/Cilt Tedavilerinin/Riskleri:

Kimyasal, dermabrazyon ya da lazer ile cilt soyma işlemlerinin en önemli riski açık ve koyu renk değişikliklerinin meydana gelme olasılığıdır. Kalıcı koyulaşma cilt soyma sonrası oluşabilir. Tedavi edilen cilt ile normal cilt arasında bir sınır çizgisi oluşabilir. Cilt soyma sonrası uzun süre kırmızılık kalma olasılığı vardır.
Kötü Sonuç: Tedavinin kötü sonuçlanma olasılığı vardır. Cilt soyma ve cilt tedavi yöntemleri, istenmeyen görünür deformiteler, cilt kabuklanması,fonksiyon kaybı ve cildin kalıcı renk değişiklileri ile sonuçlanabilir.
Cilt Lezyonlarının Tekrarlaması: Bazı durumlarda kimyasal soyma veya cilt tedavileri sonrası cilt lezyonları tekrarlayabilir.İlave tedavi veya ikincil cerrahi girişim gerekebilir.
Cilt Kanseri/Cilt Hastalıkları: Cilt soyma ve cilt tedavi işlemleri gelecekte gelişebilecek olan cilt kanseri veya cilt hastalıklarına karşı koruma sağlamaz. İşlemin kanser yapma ihtimalini artırmasından da söz edilemez.
Alerjik Reaksiyonlar: Nadir olgularda topikal preperatlara, cerrahi dikiş materyallerine, flasterlere karşı alerji geliştiği bildirilmiştir. Daha ciddi olabilen sistemik reaksiyonlar operasyon sırasında ya da sonrasında kullanılan ilaçlara bağlı olarak gelişebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar ek tedavi gerektirebilirler.
Güneş Yanığı: Bazı kimyasal soyma ajanları cildi güneşin zararlı etkilerine karşı hassas hale getirebilir. Kimyasal soyma sonrası cildin normal bronzlaşma yeteneğinde azalma oluşur.
Sonuçların Kalıcı Olmayışı: Kimyasal soyma veya diğer cilt tedavileri tam olarak veya gelecekte oluşacak kırışıklıkları engellemez. Bu yöntemler cildin ihtiyarlama belirtilerini değiştiremezler. Ek cerrahi girişimler gevşek cildi germek için gereklidirler. Kimyasal soyma işlemi sonucunda cilt bakım programlarınıza devam etmeniz gerekebilir.
Gecikmiş İyileşme: Kimyasal soyma ve diğer cilt tedavileri sonrası iyileşme beklenenden daha uzun sürede olmaktadır. Cilt iyileşirken incedir ve kolaylıkla hasarlanabilir.
Dermabrazyon gibi cilt soyma işlemleri mutlak suretle güneşinin etkilerinin en az olduğu kış aylarında yapılmaktadır. Yaz aylarında cilt soyma işlemleri yapılmaz!
 

Anasayfa