DİYABETİK AYAK DEBRİDMANI (Amputasyon, revizyon)

 

Burada diyabet nedeniyle ayağınızda oluşmuş yaraların tedavisi amacıyla ameliyat yapılacaktır. Burada ayağınızdaki yaraların üzerindeki ve çevresindeki kabuklar kanama alanına kadar temizlenecektir. Dolaşımı olmayan veya bozuk olan ayak kısımları ampüte edilecektir (kesilecektir). Ayağınızda abse bulunan yerler açılarak içerisi boşaltılacak, yumuşak dokuda ve kemiklerdeki enfekte (mikroplanmış) bulunan kısımlar cerrahi olarak çıkarılacaktır. Ayağınızda ve bacağınızda dolaşım olmayan veya dolaşımı bozuk alanlar kesilebilecektir. Ayağınızda uygun olan yaralara deri yaması (greft) veya doku transferi (flep) yapılabilecektir. Bu ameliyatta müdahale edilen yerlerde kalıcı izler (skarlar) kalacaktır. Bu ameliyat sonunda kalan skarın (nedbe) tamamen yok edilmesi söz konusu değildir.

Alternatif Tedaviler:
Diyabetik ayak yaraları pansumanla ve cerrahi olarak çeşitli girişimlerle tedavi edilir. Pansumanlarla izlemin yeterli olmadığı, dolaşımın bozulduğu, enfeksiyonun arttığı, kabukların oluştuğu durumlarda cerrahi girişimler gerekmektedir. Enfekte olan (mikroplanan) ayak yaraları mikropların çevreye ve kana karışması ile sizin sağlığınızı tehdit eder boyutlara (genel sepsis tablosu gibi) gelebilir.

Diyabetik Ayak Ameliyatının İşleme Özel Riskleri
• Amputasyondan sonra kalan dokuda yetersiz dolaşım olabilir. Bu durumda amputasyon (kesme) seviyesinin yukarı çıkması gerekebilir.
• Enfeksiyon: Diyabetik ayakta enfeksiyon riski çok fazladır. Yara iyileşmesi uzayabilir. Yara enfekte (mikroplanabilir) olabilir. Bu durumda uzun süreli yara bakımı ve antibiyotik vermek gerekebilir.
• Ampute olan vücut kısmının var olduğunu zannedip ağrı hissedebilirsiniz.
• Bacağın veya kolun kalan kısmı fonksiyon açısından yetersiz olabilir. Protez kullanımında zorluklar çekilebilir. Fizik tedavi ve egzersizler önerilebilir.
• Oluşan skar kalın, kırmızı ve ağrılı olabilir.
• Protez kullanımına bağlı cilt kaybı oluşabilir. Bazı cerrahi girişimler gerekebilir.
• Ameliyattan sonra normal günlük aktivitelerini yerine getiremeyebilir.
• Kanama: Ameliyat alanında ameliyat sonrasında kanama görülebilir. Ameliyatta kanamanın az olması için damarları daraltan madde içeren lokal anestezik ilaç yapılmaktadır.
• Morarma-şişme: Burun ameliyatı sonrasında ameliyat sahasında şişme (ödem) ve morarma olabilir.
• Duyu: Ameliyat sonrası ameliyat alanında duyu bozuklukları ve hissislik olabilir. Diyabetik ayakta sinir hasarına bağlı olarak zaten bir duyu bozukluğu da vardır.