KIZLIK ZARI TAMİRİ, HİMENOPLASTİ, HYMENOPLASTY

 Hymenaeus

Kızlık zarının latincesi “hymen” dir ve bu isim yunan mitolojisindeki Hymenaeus’ dan (evlilik ve düğün tanrısı) gelmektedir.
Vajenin girişini kaplayan 2-3cm kadar içeride, 2-3 mm inceliğinde zarımsı bir doku kıvrımıdır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir.
Aslında bu dokunun herhangi bir anatomik ve fonksiyonel önemi yoktur ve ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya yırtılarak ve kanar.

 Her 1000 kadından 1'i kızlık zarı olmadan doğmaktadır ya da kadınların yarıya yakın bir kısmında ilk cinsel ilişki sırasında zarın esnek yapısından dolayı kanama olmamaktadır.

Kızlık zarı pek çok anatomik varyasyona sahiptir.
Anüler Hymen (Yuvarlak halka): Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyük bir penisin geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir (%60-95 oranında)
Kresentrik Hymen (Yarımay): Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.
Septalı Himen (Ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.
Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.
İmperfore himen (Deliksiz): Hymenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. 2000 kızın birinde görülen bir durumdur. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.
Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.
Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.


Ayrıca kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan şekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından ötürü ilişki öncesi cerrahi bir müdahale gerekebilir.
Kızlık zarı en kolay bebeklik ve ergenliğe ulaşılmadan önce çocukluk sırasında görülür. Ergenlik sonrası incelir yahut kendi üzerine katlanır.
 


 

Kızlık zarı yani himen pek çok toplumda kadında saflığı ve bekâreti temsil ettiği için büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kızlık zarını tamir etmek mümkündür.
Çoğunlukla kapalı toplumlarda evlenme öncesi cinsel ilişki tabu olduğu için bekâret büyük önem taşımaktadır. Kimi zaman cinsel ilişki sonrasında duyulan pişmanlık nedeni ile kimi zaman zorla cinsel ilişki, ensest ilişki nedeni ile kimi zaman geçmişinden kurtulmak amacı ile kimi zaman da töre nedeni ile ölüm tehdidinden korunmak için kızlık zarı onarımı ihtiyacı doğurur.
Kızlık zarı dikme işlemine hymenoplasti (himenoplasti) adı verilir. Günümüzde toplumsal baskılar nedeniyle kızlık zarı halen psikolojik önemini korumakta bu nedenden dolayı bir çok genç kız çözüm için plastik cerrahi ya da kadın doğum uzmanına başvurmakta ve böylece daha önce yaşadığı olayın izlerini kızlık zarı dikimi ile ortadan kaldırıp rahatlamaktadır. Kızlık zarı tamirini bu konuda deneyim sahibi uzmanlar yapmaktadır.

Kızlık zarı dikimi genelde iki şekilde yapılmaktadır.

1. Kısa süre geçici kızlık zarı tamiri
Kısa süreli yapılan kızlık zarı dikimi daha çok cinsel ilişkiden 2 veya 6 gün önce uygulanır ve kızlık zarına kendiliğinden eriyebilen dikişler konarak yapılır. Kısa süreli tabir edilen dikişlerle yapılan ve birkaç gün içinde cinsel ilişkide kanamaya sebep olacak uygulamalar ciddi sıkıntılar doğurabilir. İlişki gecikirse dikişler açılır ve tamir yetersiz kalacağı için bekâret işareti olan kanama cinsel ilişki sırasında oluşmayabilir.

2. Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (Flep Yöntemi)
Flep Yöntemi ile yapılan kızlık zarı tamiri cinsel ilişkiden önce yapılabilir ve sonrasında uzun süre kalıcı olma özelliği taşır. Bu yöntemle vajinadan oluşturulan doku parçası ile kızlık zarının devamlılığını sağlayacak mikro cerrahi şeklinde yeniden kızlık zarı oluşturulur. Vücut tarafından tamamen emilen çok ince dikiş materyalleri kullanılır ve böylece sonraki ilk cinsel ilişkide kızlık zarının kanaması sağlanır.

Flep yöntemi ile birden çok ilişkiye girmiş bayanlarda aynı zamanda vajina daraltma işlemi de uygulanabilmektedir. Her iki operasyonda da hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanabilir ortalama her iki operasyonda 15–20 dakika sürer. Operasyon sırasında genital bölgede hafif bir gerginlik hissi yaşanabilir ama kesinlikle ağrı veya acı hissedilmez.

Operasyonun başarısında işlemi yapan cerrahın deneyimli olması kadar kişilerin kişisel bakımlarına özen göstermesinin önemi çok büyüktür. Operasyon sonrasında hastalar kişisel hijyenlerine dikkat etmeli en az 2 gün suyla temas etmemeli 2 günden sonra da ayakta duş yapmalı ve genital bölgelerini sürekli kuru tutmaya özen göstermelidir.

Operasyondan hemen sonra aşırıya kaçmadığı sürece günlük aktivitesine devam edebilir aynı gün içinde il dışından gelen pek çok hastalar evlerine geri dönebilirler. En az 10 gün kabız kalmamak, lifli gıdalar ile beslenmek ve yara iyileşmesini hızlandırmak amacı ile protein ve vitamin den yüksek bir diyet uygulamalarını kızlık zarı dikimi sonrası öneriyoruz.
 

Anasayfa