PIP marka silikon meme protezleri

 

 

Son günlerde basında çıkan haberlerde Fransız PIP meme implantları konan bazı hastaların bu implantlarını değiştirmeleri gerektiği şeklinde haberler çıkmıştır. Bu firma, o dönem implantlarda kullandığı silikonun medikal silikon vasfı taşımaması sebebiyle iflas etmiştir. Bugün ise firmanın, silikonu, geri dönüştürülmüş endüstriyel silikondan elde ederek kullandığı ortaya çıkmıştır. Bu sebeple meme implantı olarak PIP marka implant konan hastaların silikonların değişimi amacı ile kendi doktorlarına başvurmaları tavsiye edilmektedir.

Ben hiç bir hastamda PIP marka meme implantı kullanmadım ve şu ana kadar hep Mentor (Amerikan) ve Silimed (Breezilya) marka meme implantları kullandım. Silimed ve Mentor son derece güvenilir markalardır. FDA ve CE gibi her türlü güvenlik belgesine sahiptirler. Sonuç olarak benim vakalarımın hiç birinde PIP marka meme implantı kullanılmamıştır, duyurulur...

Türk Plastik Cerrahi Derneğinin konu ile ilgili açıklaması:

Meme protezleri, bilindiği gibi vücutla hiçbir ilişkiye girmeyen, alerji oluşturmayan, tümör geliştirme riski taşımayan, son derece güvenli, tıpta kullanılan silikon yapısında olan, protezlerdir. Tüm dünyada ve ülkemizde büyük basari ile meme büyütme ameliyatlarında sorunsuz kullanılmaktadır. Son günlerde yapılan uyarı, bir Fransız firmasının kısa bir donemde ürettiği protezleri kapsamaktadır ve ülkemizdeki kullanım şayisi çok sinirli olmakla birlikte tarafımızdan araştırılmaktadır. Derneğimiz , bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına müracaat ederek rutin kontrollerini yaptırmalarını önermektedir.

Türk Plastik Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi derneği , Bugüne kadar meme protezi ameliyat olmuş hastaların , protezlerini güvenle kullanabileceklerini, endişe etmelerini gerektirecek bir durum olmadığını, meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastaların ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabileceklerini kamuoyuna saygı ile duyurmaktadır.

Silimed firmasının konu ile ilgili açıklaması:

Brezilya merkezli Silimed firması, 1981 yılından beri silikon tabanlı protezler üretmektedir. Silimed, bugüne kadar dünya genelinde Güney Amerika, Asya, Avrupa, Afrika ve Avustralya’da yarım milyona yakın PMA onaylı göğüs protezi satmıştır. Silimed’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ürün satışını ise Sientra firması yapmaktadır. Mart 2012 tarihinde Sientra, Silimed ürünleri için dünya genelinde de kabul gören FDA (Food and Drug Administration) onayını almıştır. Silimed’in FDA onay belgesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.


http://www.accessdata.fda.gov/cdrh_docs/pdf7/p070004b.pdf


 

Anasayfa