POPO VE KALÇA ESTETİĞİ

 

Değişen estetik anlayış sonucunda eskiye nazaran günümüzde artık "dar kalçalı ve arkaya doğru çıkık popolu" kadınlar seksi ve güzel kadınlar olarak kabul edilmektedir. Popüler kültür ve modanın etkisi ile kadınlar vücut güzelliğine daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Buna bağlı olarak da kalça ve popo estetiği istemi ile estetik cerrahlara başvuran kişilerin sayısı hızla artmaktadır.
Şekilsiz ve büyük kalça hem bacak boyunu kısa gösterir, hem de vücudun üst ve alt kısımları arasındaki orantılı görünümü bozar. Günümüzde arzu edilen kalça ve popo biçimini; yuvarlak ve arkaya doğru çıkıntılı, ama kasların aşırı belirgin olmadığı, yanlara doğru taşmayan, dar biçimli, üst alt mesafesi kısa olarak tarif edebiliriz.
Kalça ve popo estetiği için liposakşın ile şekillendirme, kalça protezi yerleştirilmesi (gluteal implant) ve popoya yağ dokusu enjeksiyonları yapılabilir. Tüm bu müdahaleler genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır ve yöntemine göre 2-3 saat arasında sürmektedir.
İstenilen kalça-popo biçimini elde etmek için bu ameliyatlar tek başına veya beraberce uygulanabilir. Örneğin fazla olan ve yanlara doğru taşmış ve aşağıya sarkmış kısımlardan liposakşın yöntemi ile yağ alınırken, arkaya doğru çıkık olması gereken orta bölüme de gluteal protez veya yağ enjeksiyonu yapılabilir
Liposakşın ve yağ enjeksiyonu ( lipoinjeksiyon ) kanüller ve enjektörler ile yapılan bir müdahale olduğundan kalça ve popo üzerinde herhangi bir iz bırakmaz ve kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler.
Popo protezi ameliyatı gluteal kasların altına silikon protez yerleştirerek poponun arkaya doğru çıkıntılı olmasını sağlamak için yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatta kesiler hem küçük hem de çok görünmeyen bir bölgeden yapıldığı için belirgin bir iz kalmaz.
Kalça germe ameliyatı ise aşırı sarkık, deri altı yağ ve destek dokusunu büyük oranda kaybetmiş popolarda seçilmesi gereken yöntemdir, daha çok aşırı kilo kaybetmiş veya yaşlı kişilerde uygulanmaktadır. Kalça germede derinin gerildiği diğer ameliyatlarda olduğu gibi fazlalık olan deri ve derialtı dokusu kesilerek alınır, kalan deri yukarı doğru gerilerek dikilir. Böylece poponun daha diri ve toparlanmış bir görünüme kavuşması sağlanır. Kalça germe ameliyatında iç çamaşırı altında saklanabilen izler kalmaktadır.

 

Kalça protezi yerleştirilmesinin ameliyat görüntüleri:

 


 

 

Anasayfa