ESTETİK ve FONKSİYONEL BURUN DÜZELTİLMESİ (SEPTORİNOPLASTİ)

 

Burun yüzün tam ortasında yer alan, görünüm ve solunum açısından çok önemli bir organdır. Buruna yönelik girişimler her yönüyle çok iyi planlanmalı ve incelikle gerçekleştirilmelidir. Bu yüzden burnunuzla ilgili şikayetlerinizi tüm detayları ile doktorunuza aktarmanız gerekmektedir. Solunumla ilgili şikayetlerinizin olup olmadığı, oluyorsa; mevsimlerle ilişkisi, aktivitelerle artıp artmadığı, ağız kuruluğu, baş ağrısı, horlama, burunda akıntı gibi sorunlara yol açıp açmadığı ayrıntıları ile konuşulmalıdır. Hastanın geçmişindeki önemli rahatsızlıklar, varsa sürekli kullandığı ilaçlar, geçirilen travmalar ve önceden geçirilmiş bir operasyon olup olmadığı zamanlarıyla birlikte mutlaka bildirilmelidir. Şekil ile ilgili rahatsızlık duyulan özellikler ve beklentiler anlatılmalıdır.

 Burun analizi ve muayenesi yapıldıktan sonra bulgular hakkında size bilgi verilir. Görüntü çalışması yapılarak, burun şekli ile ilgili yapılacak değişiklikler karşılıklı konuşulur. Bunu izleyen aşama bazı ön hazırlıklarla (laboratuvar teknikleri vs.), ameliyat için bir engel olup olmadığının belirlenmesidir. Ameliyat öncesinde size anlatılan detaylara göre ameliyat süresi değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 1–2 saattir. Ameliyat için temelde 2 yöntem mevcuttur. Açık ve kapalı yöntem. Kapalı yöntemde dışarıdan hiç bir kesi yapılmazken açık teknikte burun ucunda ufak bir kesi yapılmaktadır. Her iki tekniğinde kendisine göre iyi ve kötü yönleri vardır ve hangi yöntemin uygulanacağı ameliyat öncesi değerlendirmede belirlenebilmektedir.

 Ameliyattan sonra odanızda kendinize geldiğinizde; burnunuzun üzerinde alın ve yanaklara uzanan bir alçı kalıp, burun içinde soluk alıp vermenize ve yutkunmanıza kısmen izin veren sondalı tamponlar olacaktır. Eğer sondalı bir tampon uygulanmışsa genellikle ameliyatın ertesi günü veya iki gün sonra bunlar alınır. Gerek duyulmayan hastalarda hiç tampon kullanılmamaktadır ve hastalar nefes alıp verebilmektedirler. Alçı kalıbın alınması ise basit bir işlem olmakla birlikte tarafımdan yapılması gerekir. Alçı burna şekil vermekten çok şekli korumak amacıyla konulan ve ödemi kontrol eden bir emniyet aracıdır.  

Ameliyattan bir hafta sonra alçı kalıp alınarak sadece burnu örten bir ince bant uygulanır. Amaç, kalıbın alınmasını takiben, burunda oluşabilecek şişlikleri kontrol etmektir. Bu bant yaklaşık bir hafta burun bölgesinde tutulur. Burnunuzdaki bantlar açıldığında ana hatları ile burun şeklini görebilseniz de, detayların ortaya çıkması zaman alır. Özellikle ilk aylarda sabahları burun daha şiş olabilir, bu şişlik gün içinde azalır.

 Ameliyattan sonra ilk saatlerde ağrı pek olmamakla birlikte bulantı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumlar için bazı ilaçlar tedavinizde yer alacaktır. Ameliyattan dört saat sonra sulu gıdalar ile beslenmeniz başlar ve dolaşmanıza izin verilir. Sabah yapılan ameliyatlarda akşamüzeri, öğleden sonra yapılan ameliyatlarda ise ertesi gün eve gitmenize izin verilir. Ameliyattan sonraki ilk 48 saat dinlenmeniz, alın ve yanaklara saat başı 20 dk. soğuk uygulaması sizi rahatlatacak, şişlik ve morluklarınızı sınırlayacaktır. Üçüncü günden itibaren şişlik ve morluklar hızlı bir şekilde geçmeye başlar. Günlük aktivitelere yavaş yavaş dönülür.

 Ameliyattan sonra erken dönemde burun travmalardan korunmalıdır. Bu nedenle vücut teması gereken sporlar ilk 8 hafta içinde sakıncalıdır. Aynı şekilde ödem oluşmaması için sauna, solaryum, güneş banyosu ve buhar banyosuna aynı süreyle maruz kalınmamalıdır. Buna karşın ikinci haftadan itibaren egzersiz, yüzme ve bireysel sporlar yapılabilir.

 Ameliyattan sonra ilk günler ve haftalarda burun içindeki ödem ve kabuklar nedeniyle solunum çok rahat değildir. Bu dönemde bazı sprey veya kremler önerilecektir ve kullanımları şikâyetlerinizin azalmasını sağlar.

Ameliyattan sonra 1, 3, 6 ve 12. aylarda kontrolleriniz yapılarak iyileşme süreciniz izlenir. Ameliyat öncesi ve sonrasında 6. ayda çekilen resimlerle kıyaslamalar yapılır.

 Ameliyattan sonra dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili bir liste ameliyat sonrası size verilecektir.

ANESTEZİ

Ameliyatlar iki şekilde yapılabilir; işlem sırasında kişinin tam olarak uyutulduğu genel anestezi, veya kısmen sakinleştirilerek ameliyat bölgesinin uyuşturulduğu sedasyonla lokal anestezi. Genellikle genel anestezi altında yapılan ameliyatlar hasta ve cerrah için daha konforlu olduğundan tarafımdan tercih edilmektedir. Yine de kemiğe müdahalenin yapılmayacağı küçük girişimlerde lokal anestezi söz konusu olabilir. Bu yöntemler size ayrıntılı olarak anlatılarak hangi yöntemin size uygun olacağına karar verilir.  

RİSKLER

Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatı sonrasında da bazı istenmeyen durumlar söz konusu olabilir. Bunlar erken ve geç dönem sorunlar olmak üzere ikiye ayrılır.

 Erken Dönem Sorunlar:

Bunların öncelikle anesteziye bağlı sorunlar olduğu düşünülür. Hazırlık döneminde saptanan ve ileri tetkik gerektiren bir durum ameliyatınızın ertelenmesine yol açabilir. Bu ameliyatlar acil ameliyat olmadığından kuşkuya yer kalmayacak bir şekilde ameliyat hazırlığı yapılır ve risk alınmak istenmez. Bütün bunlara karşın anestezinin az da olsa bir riski vardır. Bu risk modern anestezi imkânları ile minimuma indirilmeye çalışılır. Anestezi şekli ve karşılaşılabilecek sorunlar ile ilgili olarak anestezi doktoru bilgi verecektir.

Ameliyattan sonra bulantı olabilir. Bunu azaltacak ve kontrol edecek ilaçlar mevcuttur.

Ameliyat sonrası burun deliklerinden sızıntı beklenir ve ilk saatlerde burun ucuna yerleştirilen bir gazlı bezle kontrol edilir. Sızıntı ilk saatlerde daha belirgin olmak üzere azalarak devam eder (ilk 24-48 saat) ve genellikle kırmızıdan sarıya doğru renk değiştirir.

Burun içine tampon uygulanan hastalarda hapşırma hissi oluşabilir. Hastalar üşüttüklerini, hastalandıklarını düşünürler. Aslında bu his tampona bağlıdır ve tampon alınınca hızla kaybolur.

Ameliyatlarda nadir rastlanan bir komplikasyon da enfeksiyondur. Ameliyat başlangıcında koruyucu amaçla antibiyotik kullanılması bu olasılığı çok azaltır. Burnunuza tampon konulmuş ve ameliyatın ikinci gününde ateşlenme, titreme gibi bulgular olursa tamponun hemen alınması gerekir. Böyle bir durumda doktora haber verilmelidir. Daha sonraki günlerde burnunuzun herhangi bir yerinde ağrılı bir şişlik ve dokunmakla artan bir hassasiyet olursa, kendinizi düşkün hissederseniz bu başlayan bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bu durumda muayeneniz yapılıp, başlayacak bir enfeksiyon tedavisi ile hızla düzelmeniz sağlanır.

Bu dönemde karşılaşılan bir diğer sorun istenmeden maruz kalınan travmalardır. Hafif travmalar bir sorun yaratmazken şiddetli travmalar deformitelere yol açabilir. Böyle bir durumda doktora haber verilmelidir.

Burun ucuna yapılan girişimlerin yoğunluğuna ve kullanılan tekniğe bağlı olarak, burun ucunda geçmesi bazen ayları bulabilen uyuşukluk ve sertlik olabilir.

 Geç Dönem Sorunlar:

Solunumla ilgili sorunlar yaşanabilir. Bu ameliyata bağlı olabileceği gibi ameliyat öncesi mevcut bir sorunun düzeltilmemesi veya ameliyattan önce mevcut fakat fark edilmeyen bir durumun ameliyatta yapılan bazı manevralar ile daha belirgin hala gelmesinden kaynaklanabilir. Ayrıca alerjik nedenlerle solunum sorunları yaşanabilir. Şikâyetlerinize ve muayene bulgularınıza göre ilaç tedavisi veya ikincil müdahaleler gündeme gelebilir.

Görünümle ilgili sorunlar da bir diğer geç dönem komplikasyonudur. Bunlar arasında en sık rastlanan durum ameliyat sonrası erken dönemde henüz, şişlikler tamamen düzelmeden burnun şekliyle ilgili bazı sorunların aktarılmasıdır. Estetik nedenle yapılan ameliyatlarda sonucun bir an önce alınmasını beklemek şüphesiz doğaldır. Fakat ameliyat sonrası iyileşmenin uzun zaman alacağı, gün içinde değişen şişlikler olabileceği unutulmamalıdır. Burnun son şeklini almasından sonra istenmeyen durumlar için %5 oranda revizyon adı verilen ikincil girişimler gerekebilir. İkincil girişimleri azaltmanın en önemli yolu ameliyat öncesi beklentiler ve yapılabilecekler ile ilgili ayrıntılı bir görüşmedir. Burnun yapısal özelliklerine bağlı olarak her olgu için bazı sınırlar vardır ve bunlar etraflı bir şekilde konuşulmalıdır. Örneğin burun derisinin kalın olduğu durumlarda, burun ucunun biçim alması daha uzun bir süreci gerektirir. Bazen bu süreci hızlandırmak amacıyla burun ucuna enjeksiyon yapmak gerekebilir.

Bir diğer sorun burun eğrilikleridir. Bazen kıkırdak ve kemikteki eğrilik bir kaç planda olabilir. Bu durumda yapılan ameliyat çok ayrıntılı planlanıp uygulansa bile, ameliyat öncesinden çok daha iyi olmasına karşın bir ölçüde eğrilik kalabilir veya zaman içinde gelişebilir. Böyle bir olasılık varsa operasyon öncesi size söylenir ve ne oranda düzelme olacağı anlatılır.

Sonuç olarak burun operasyonu vücut konturunuza önemli katkılar sağlayacak bir operasyondur.

 

 

AMELİYATIN KARNESİ

Anestezi şekli: Genel anestezi (ikincil küçük düzeltmelerde lokal anestezi).
Ameliyat öncesi hazırlık: En geç bir hafta sigara bırakılmalı, aspirin vb ilaçlar kesilmeli.
Ameliyat nerede yapılmalı: Bir hastane ameliyathanesinde.
Ameliyat süresi: 0,5-1 saat arasında.
Hastanede yatış süresi: 1 gece.
Ameliyat sonrası ağrı – sıkıntı: İlk gece hafif bir ağrı. Ağızdan alınan basit ağrı kesiciler yeterli olmaz ise enjeksiyon yapılır.
Şişme, morarma: İlk 3 gün fazla, zamanla azalarak 10-14 gün içinde kaybolur.
Tampon: 2.ya da 3. gün tamamen çıkarılıyor. Çok ince ve özel tamponlar kullanılıyor.
Alçı: 1. haftada değişiyor, 2. haftada tamamen çıkarılıyor.
Dikişler: Açık teknikte burun ucundaki 3-5 dikiş bir hafta sonra alçı değişirken alınıyor.
Ne zaman işe dönülebilir: Genellikle 1. hafta sonunda.
Spor: 2 hafta sonra uzun yürüyüşler, 3 hafta sonra koşuya ve diğer sporlara başlanabilir.
Gözlük: 4 hafta boyunca gözlük kullanmak yok, numaralı gözlükler için lens kullanılabilir.
Son şekil: Ameliyat sonrasında oluşan şişliklerin büyük kısmı 1. ayda azalır. Ama tam sonucun alınması 6 ay civarında olur.

 

 

Anasayfa