VAJEN ESTETİĞİ, LABİOPLASTİ, LABİUM KÜÇÜLTÜLMESİ

 

Kadın genital organında iç dudaklarda (labia minora) aşırı büyüklük ve sarkma durumu olması durumunda başvurulan labioplasti ameliyatı, iç dudaklar ve dış dudaklar arasındaki dengenin sağlanması için yapılan bir cerrahi girişimdir. İç dudaklardaki bu orantısızlık uzunluk (sarkıklık) ve genişlik olarak büyüklük olabilir ve her iki durumda da kolaylıkla düzeltilebilir.


Labia minoralardaki büyüklük birçok nedenle olabilir. Genetik olarak bir yatkınlık olabileceği gibi, cinsel ilişki sırasında meydana gelen mekanik streslerden, lenfatik tıkanıklıktan, idrar vs. gibi nedenlerle oluşabilecek mekanik irritasyonlardan da kaynaklanabilir.
Labia minora hipertrofisi 3 derecede sınıflanabilir. Normalde iç dudak kenarlarının dış dudakların içerisine gizlenmiş olması gerekmektedir. Hafif-orta şiddette labia minora hipertrofisi olduğunda dış dudak serbest kenarından 1–3 cm uzamıştır. Şiddetli hipertrofi olduğunda ise labia minoralar 3 cm. den daha fazla sarkar.
Bu ameliyatı genital bölgenin hijyeni göz önüne alındığında sadece estetik bir girişim olarak düşünmek doğru değildir. Yine hastalar tarafından özellikle ata binme ve bisiklet gibi sporlarda konforu azalttığı belirtilmektedir. Dar kıyafetlerin tercih edilmesinde sıkıntı yaratmakta ve kadının seks hayatını olumsuz etkilemektedir.
Ameliyat 18 yaş üzerinde ihtiyacı olan her hastaya yapılabilir. Ameliyat sırasında menstürasyonun olmaması daha sonra gelişebilecek enfeksiyon riskini azaltmak için gereklidir.
Labial hipertrofisinin (vajinal dudakların aşırı gelişimi) ilaçla tedavisi yoktur ve ameliyat olmak gereklidir. Hangi cerrahi yöntemin uygulanacağı muayene ile belirlenebilir.
Girişim lokal anestezi altında yapılabileceği gibi, sedasyon ya da genel anestezi altında da yapılabilir.

Ameliyat Yöntemleri

1. Basit rezeksiyon
İlk tanımlanmış tekniktir. Kabaca fazla kısım kesilerek uzaklaştırılır ve dikiş atılır. En önemli teknik dezavantajı dudakların kenarında doğal olmayan bir görünüm oluşturur ve sinir uçlarının hasar görme ihtimali yüksektir. Sinir uçlarının hasar görmesi durumunda ağrı ve uyuşukluk olabilmektedir.
2. Kama şeklinde rezeksiyon
İç dudaklardan “V” şeklinde bir kama çıkartılmaktadır ve dudakların doğal kırışmış kenar görüntüsü korunmaktadır. Sinirler ile ilgili riskler daha az olmakla birlikte mevcuttur. Bu tekniğin geliştirilmiş modifikasyonları mevcuttur.
3. Dezepitelizasyon
Dokuların dezepitelizasyonu (soyulması) ile labia minoralarda küçültmeyi amaçlar. Bu teknik ile dikey planda doku azaltır, sarkıklık düzeltilir, labia minör kenarlarındaki doğal görüntü bozulmaz, dudaklar duyusal ve erektil özelliklerini muhafaza eder. Buna karşın tekniğin dezavantajı dikey planda küçültme sağlarken iç dudakların genişliğinin artırmasıdır.
Görüldüğü gibi her tekniğin kendine göre avantaj ve dezavantajları mevcuttur. Bu nedenle hangi tekniğin uygulanacağına, uygulanacak anestezi yönteminin seçimine karar vermek için muayene olmanız gereklidir.

Ameliyat tekniği
Optimal bir görüş elde etmek için hasta litotomi pozisyonuna (doğum sırasında kullanılan pozisyon) alınır. Ben genellikle hastalarımın psikolojik olarak da rahat etmesi için tam ya da kısmi olarak uyutulmalarını tercih ediyorum. Ameliyatta cerrahi olarak labia minör fazlalık dokuları çıkartılarak cerrahi yaralar kendiliğinden emilebilen dikişler ile kapatılmaktadır. Bu nedenle dikiş alınması işlemine gerek olmamaktadır.

Ameliyat sonrası
Hastalar genellikle herhangi bir pansuman kullanılmadan basit bir vajinal ped ile aynı gün evlerine dönebilmektedirler. Ameliyat sonrası ağrı çok nadirdir. Fakat çok erken dönemde labial dokularda ödeme bağlı şiş bir görüntü olacağı akıldan çıkartılmamalıdır. Cerrahi yara yerinin uygun bir dezenfektan ile temizlenmesi ve antibiyotikli bir merhem uygulanması konusunda vereceğimiz önerilere uymanız gerekmektedir.
Ameliyat sonrası 3 hafta boyunca dar giysiler (örneğin tanga iç çamaşırı) giymekten, cinsel ilişkiden ve tampon kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Vajen Estetiği Ameliyatının Riskleri:
Her cerrahi girişim bir takım riskler içerir. Sizin bu ameliyatın risklerini anlamanız önemlidir. Cerrahi girişimde uygulanacak kişisel seçimler risklerin ve kazanılacak yararın karşılaştırılması sonucu elde edilir. Hastaların birçoğunda komplikasyonlar ile karşılaşılmamasına rağmen, karşılaşılması olası bu sonuçları anladığınızdan emin olmak için doktorunuzla tartışmalısınız.
Kanama: Genellikle işlem sırasında koter yardımıyla kanama odakları kontrol altına alınır. Buna rağmen erken dönemde bir travma oluşması bölgede yeni bir kanama oluşmasına yol açabilir ve nadiren müdahale gerektirebilir.
Enfeksiyon: Bu bölge mikroorganizmalardan çok zengin bir bölgedir. Aynı şekilde kan dolaşımı acısından da zengin bir bölge olduğunda enfeksiyonla çok karşılaşılmaz. Temiz tutulması, önerilen antiseptiklerin kullanılması enfeksiyon görülme ihtimalini azaltır.
Yara ayrışması: Erken dönemde aşırı bir gerginlik, enfeksiyon ya da travma bu bölgede yara ayrışmasına yol açabilir. Genellikle pansumanlarla kapatılabilecek boyutlardadır. Nadiren yeniden dikilmesini gerektiren bir yara ayrışmasıyla da karşılaşılabilir. Bu daha çok diyabet ve kanser gibi yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin varlığında söz konusudur.
Geç Dönem: Ağrılı olması nedeniyle cinsel ilişkide zorluk yaşanması son derece nadir bir durumdur. Bazen psikolojik nedenlerle de oluşabilir. İlk aylarda nedbenin yarattığı gerginlik ve ağrı nedeniyle cinsel ilişkide zorluk yaşanabilir. Ama birkaç ay geçtikten sonra genellikle böyle bir problem beklenmez. Geç dönemde yaşanabilecek diğer bir sıkıntı küçük dudakları boyunun ayarlanmasıyla ilgili uzun ya da kısa kalması durumudur. Bu iyi bir planlama ile önlenebilir.
 

Anasayfa