YÜZ GERME AMELİYATLARI

 

Yüz germe ameliyatları yıllar içerisinde  büyük ve ciddi ameliyatlardan daha kolay ve daha az riskli ameliyatlara doğru şekil değiştirmiştir. Klasik anlamda yapılan ve yüzün alt tabakalarındaki kasların kaldırılarak gerildiği ve kulak önünden saçların içerisine kadar uzanan uzun kesilerin olduğu ameliyatlar zamanla terk edilmiş, bunun yerine daha az riskli ve daha az kesilerin yapıldığı yöntemler bulunmuştur. 

MACS Lift (S-Lift) olarak bilinen (Minimally Access Cranial Suspansion Lift) teknik klasik yüz germe yöntemine nazaran çok daha kolay olan ve hızlı bir iyileşme sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem daha çok yanak, ağız kenarları gibi yüzün alt kısmına etkili bir yüz germe yöntemidir. En önemli özelliği kısa izli olmasıdır (dikiş izleri sadece kulak önünde kalacak kadar kısadır). Güvenli bir ameliyattır, çünkü sadece yüzün asıcı tabakası olan SMAS tabakasının üstünde çalışılmaktadır. Yüz sinirleri ise SMAS tabakasının altındadır,  SMAS tabakasına germe yapılan klasik yöntemlerde yüz sinirlerinin yaralanma riski varken, bu tabakanın üstünde çalışılan MACS lift gibi yöntemlerde bu risk yok denebilir. MACS liftte SMAS tabakası alttaki sinirlerden ayrılarak kaldırılmaz, direkt üzerine atılan büzdürücü dikişlerle gerilir. Riski azdır, kolaydır, daha kısa sürer, iyileşme dönemi daha hızlıdır ve uygun hastaya yapıldığında etkileyici sonuçlar alınabilir.

 

Cilt altından sarkan dokular dikişlerle yukarı yönde gerildiklerinde ameliyatın sonunda ciltte de fazlalık oluşmaktadır. Ameliyatın sonunda kulak önündeki kesi dikilirken 2-3 santimlik bir cilt şeriti de buradan alınır.

MACS Lift (Kısa izli yüz germe) ameliyatının video animasyonu

 

 

Anasayfa